Metabolic Balance

METABOLIC BALANCE | Metabolik Balans

Metabolic Balance Nedir?

Metabolic Balance sistemi beslenme konusunda uzman olan tıp doktoru Wolf Funfack tarafından geliştirilmiştir. Metabolik Balans diğer tüm diyet planlarından farklıdır. Kişiye özel planlanan, metabolizmanın dengelenerek kilo kaybı veya ideal kiloda kalmayı sağlayan bütünsel bir yaklaşımdır.


Metabolic Balance Sistemi Prensipleri

Program sağlıklı bir diyet ile kanda sabit bir insülin seviyesi sağlama temeline dayanmaktadır. Bu sayede yemeklerden sonra doygunluk hissi oluşur ve vücut metabolizması dengelenir. Doygunluk hissi uzun süre devam ettiği için öğün aralarında kişiler açlık ve yeme ihtiyacı hissetmez. Metabolic Balance 2 ana tasavvura dayanmaktadır:
1- Tüm bireyler sağlıklı bir metabolizma için gereken hormon ve enzimleri üretebilme kapasitesine sahiptir.
2- Vücudumuz ihtiyacı olduğu besinleri içeren gıdaları tüketme eğilimi oluşturacak kabiliyettedir. Buna rağmen içten gelen mesajları dinlemek yerine pek çok insan standart oluşturulmuş reçetelerde yer alan gıdaları tüketmeyi tercih etmektedir. Dr. Funfack; insanların durmadan sağlıklı bir takım şeyler yediklerine inanmaları konusunda onları manipüle eden reklamlara ilgi göstermemelerini, onun yerine vücutlarının sesini dinlemelerini önermektedir. Funfack’in iddiası ne kadar yediğimizin değil, ne yediğimizin önemli olduğu şeklindedir. Metabolik Balans ’ın temel dayanağı vücut metabolizmasını baz alan kişiselleştirilmiş bir beslenme programıdır. Bu program detaylı bir kan tahlili sonucu, bireyin medikal geçmişi ve fiziksel ölçüleri alınarak oluşturulur. Daha sonra bu konuda uzman bir danışman kontrolünde program günlük hayata aktarılacak şekilde somutlaştırılır ve uygulamaya geçilebilir. Metabolic Balance programının 4 fazı vardır:
1 – Vücudunuzu zararlı maddelerden arındırmak için 2 günlük hazırlık fazı
2 – Metabolizmanın kişisel oluşturulmuş plana göre düzenlendiği sıkı kontrol süreci
3 – Gıdaların doğal tatlarını tecrübe ettiğiniz ve sıkı programın bir mikrar esnetilebileceği rahatlama fazı
4 – Elde edilen kilo kaybını muhafaza etmek için yeni beslenme alışkanlıklarının yerleştiği idame fazı.
Metabolic Balance listeniz içinde sizin için uygun olan gıdalar listelendiği gibi, bunların tam olarak ne kadar tüketilmesi gerektiği de hassas bir şekilde verilmektedir. Metabolik Balans sistemi günde 3 öğün yemek yenmesini öngörür ve aralarda atıştırmak kesinlikle yasaktır. Yağ yakımını harekete geçirmek için öğünler arasında 5 saat olmalıdır. Basit şekerler yüksek glisemik içerikli karbonhidratlar kesinlikle diyetten çıkarılmalıdır, çünkü bunlar vücuttaki şeker ve insülin dengesinin kurulmasını zorlaştırır ve vücudun yağ biriktirme eğilimine girmesine sebep olurlar. Kandaki insülin seviyesini dengede tutacak düşük glisemik indekse sahip yiyecekler tercih edilir. Metabolic Balance ‘ın yaratıcısı Dr. Funfack vücudun bir protein hafızası olduğu belirtmektedir ve bu hafıza düşük kalorili diyetlerde aşırı acıkma ve fazla yeme eğiliminin sebebidir. Bu sebepten dolayı yüksek protein içeren gıdalar bu planda çok önemli bir yer tutar.


Metabolic Balance ‘ın Avantajları

Kişisel olarak oluşturulmuş beslenme planı her birey için farklı besinleri içermektedir.
Belli bir süre içinde hızlı bir kilo kaybı görülür.
Sıkı kontrol sürecinde neyi ne kadar yemeniz gerektiği detaylı bir şekilde belirlenmiştir. Tüketilecek gıdalar listesinde çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır.
Matabolic Balabce ‘ın Dezavantajları
Programın başlangıcında porsiyonların kişiye özel belirlenmiş çok hassas ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir.
Dışarıda yiyerek programın doğru takip edilmesi zordur. Özellikle ilk 2 hafta içinde programın gerçekleştirilmesi sırasında danışmanınız sizi bu konuda yönlendirecektir.
Sıkı dönemin ilk bir kaç gününde eski beslenme alışkanlıklarından dolayı uyum zorluğu yaşanabilir.
Metabolik Balans ‘ın Diğer Diyetlerden Farkı
Metabolic Balance ‘ın en belirgin güçlü tarafı beslenme programının kişiye özel kan testi sonuçları ve fiziksel durumuna göre oluşturulmasıdır. Bu program kişilerin ihtiyacı olan besinleri çok hassas bir şekilde belirlemektedir. Çok çeşitli gıdalar tüketerek açlık hissetmeden, vücudun tüm fiziksel ihtiyaçları karşılanarak hızlı bir kilo kaybı sağlar. Bu özelliği Metabolik Balans ‘ı diğer stardart diyet programlarından ayırmaktadır.

Metabolic Balans ’a Nasıl Başlanabilir

Hemen bir metabolic balance danışmanına başvurarak öncelikle daha detaylı bilgi alabilir, beslenme ile vücudunuzda neleri nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Metabolik Balans danışmanları sağlığınızın yakından takip edilebilmesi amacıyla tıp doktorudur ve konuyla ilgili Dr. Funfack tarafından eğitilmiştir. Diyete başlamaya karar vermeniz halinde detaylı bir kan tahliliniz yapılır, vücut ölçüleriniz alınır ve medikal geçmişiniz detaylı kaydedilir. Yaklaşık 2 gün içinde beslenme listeniz tüm fazların detayları ile birlikte hazırdır. Metabolic Balance programının uygulanması esnasında her hafta danışmanınızla görüşerek karşılaştığınız zorlukları aktarabilirsiniz. Danışmanınız programın sağlıklı ve kolayca sürdürülmesi konusunda size her konuda destek sağlayacaktır.

DOKTORUNUZA SORUN


DOKTORUNUZA SORUN


Biz Sizi Arayalım