Karbondioksit Lazer

KARBONDİOKSİT LAZER

Karbondioksit Lazer


Karbon Dioksit lazer (CO2 lazer) cihazları 1964 yılından beri dermatoloji uygulamalarında gelişen teknoloji ile birlikte giderek yaygınlaşarak kullanılmaktadır. Karbon dioksit lazer cihazları 10.600 nm dalga boyunda gözle görülemeyen infrared (kızıl ötesi) lazer ışını üretirler. Bu dalga boyundaki lazer ışını hücre içi ve dışında yer alan su molekülleri tarafından yoğun olarak emilirler. Karbon dioksit lazer tarafından üretilen ışık enerjisi cilt dokularında bulunan su molekülleri tarafından emildikten sonra yüksek ısıya dönüşür ve dermiste koagulatif nekroz oluşumu ile birlikte derinin üst kısmının buharlaşarak soyulmasını sağlar. Yaşlanmış ve yıpranmış cilt yüzyinin soyulması sonucu alttan daha yumuşak, taze ve genç görünümlü cilt ortaya çıkar. Kolajen aktif hale gelir ve cilt doku modellenmesi hızlanır.


CO2 lazer tedavisi sonucunda cildin gerginliği ve elatikiyeti artar, yüzeyel lekeler temizlenir ve izler düzgünleşir. Karbondioksit lazer uygulaması ciltte bir miktar yara görünümü oluşturur ve bu görünümün iyileşmesi 2 – 4 hafta alabilir. İyileşme sonucu kalan kızarıklığın tamamen kaybolması ise çalışılan derinliğe göre bir kaç ayı bulabilir. Karbondioksit lazer uygulaması kayu tenli bireylerde leke oluşumuna sebep olabileceği için genelde cilt tipi (fitzpatric cilt tipleri) 1-3 arası bireyler için yoğun olarak tercih edilmektedir.


CO2 Lazer Kullanım Alanları

Hafif ve orta derece kırışıklık tedavisi

Akne izi (sivilce izi) tedavisi

Yüzeyel pigmentasyon ve lentigo tedavisi

Diğer atrofik skarların (yara izi, ameliyat izi) tedavisi

Ben, siğil, gibi cilt lezyonların çıkarılması

Karbondioksit lazerler genelde yüz uygulamaları için kullanılır. Boyun, eller gibi vücut bölgelerinde de rapor edilen başarılı sonuçlar olmakla birlikte bu bölgelerde skar oluşumu ve pigmentasyon riski daha yüksektir.

Biz Sizi Arayalım