Enzim Peeling

ENZİM PEELİNG

COSMELAN İLE LEKE TEDAVİSİ

Cosmelan, melasma ve özellikle hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Cosmelan ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılar. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Kimyasal peeling materyallerinde yer alan TCA ve soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur. Ciltte yara oluşturmaz, İyileşme süreci yoktur. 1-4 hafta içinde parlak, tazelenmiş ve tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.


Cosmelan Nedir?

Cosmelan deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan leke tedavisidir. Deride çeşitli bölgelerde görülen koyulaşma ve lekelenme bu bölgede melanin miktarının aşırı artmasından kaynaklanmaktadır.


Cosmelan derinin rengini açmak (depigmantasyon) suretiyle lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Cosmelan deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin tedavi edilmesi hadeflenir.


Cosmelan Nasıl Etki Eder?

Cosmelan melanin oluşumunda etkili olan tyrosinase adlı enzimin baskılar. Haricen deri yüzeyine uygulanmak suretiyle etki eder.


Cosmelan Ne şekilde Uygulanır?

Cosmelan 3 üründen oluşan oluşan bir kittir.
Cosmelan 1 – Krem (10g) aşağıdaki maddeleri içerir:
Azelaic Asit, Kojic Asit, Phytic Asit, Ascorbic Asit, Arbutine, Titanyum dioksit
Cosmelan 2 – Bakım Kremi (30g) aşağıdaki maddeleri içerir:
Kojic Asit, Phytic Asit, Ascorbic Asit, Titanyum dioksit
Mesoestetic – Hydra Vital Factor K Krem (50ml). İçeriği:
Boyun ve yüz için hydro besleyici krem. Hydroviton, K vitamini, E vitamini, amniotik sıvı, gliserin, silikon yağı


Cosmelan Programına Nasıl Başlanır?

Cosmelanın ilk başlangıç tedavisi herzaman klinik koşullarda uzman doktor tarafından yapılır. Öncelikle cildinizin tipi ve tedavinin ne şekilde uygulanması gerektiği konsültasyon sonucu uzman doktor tarafından değerlendirilir. Uygulamadan önce aqua veya aseton içeren bir ürünle cildinizin temizliği yapılır. Bu temizlik sonucu tüm ölü hücreler ve yıpranmış yaşlı debris(ölü doku) cildinizden uzaklaştırılmış olur.


Cilt temizliğinden sonra Cosmelan 1’in uygulamasına geçilir. Cilt tipinize bağlı olarak uygulanan maske 4-8 saat arası cildinizde kalmalıdır. Uygulamanın ardından maske cildinizde kalarak evinize gidebilirsiniz. Doktorunuz tarafından belirlenerek size iletilen süre sonunda maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizliyici yardımıyla çıkarılır. Yüzün temizlenmesinin hemen ardından mesoestetik hydra-vital faktör K kremi uygulanır.


Cosmelan Bakım Programı Nasıl Uygulanır?


Cosmelan ile leke tedavisinde ikinci aşama bakım programıdır. Bu program kapsamında Cosmelan 2 kremi günlük olarak ilk tedavinin yapıldığı bölgenin üzerine uygulanır. Cosmelan bakım kremi maske uygulamasını takip eden ilk 2 hafta içinde günde 2-3 defa, 2 haftadan sonra ise günde 1 defa uygulanır. Leke tedavisinde olumlu sonuçlar alabilmek için kremin düzenli günlük kullanımı mutlaka gereklidir.


Vakaların çoğunda derideki lekeler tedaviye başlandıktan 1 hafta sonra kaybolmaya başlar. Deri rengi ne kadar koyu ise lekelerin tamamen kaybolması o kadar uzun sürer. 2-3 hafta sonra cilt çok daha parlak ve sağlıklı görünür.


İlk Uygulamadan Sonra Neler Beklenebilir?

 • Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır.
 • Çok hassas cilt yapısına sahip olanlarda uygulamadan sonra 48 saat içinde bir miktar kaşınma hissedilebilir.
 • Ciltte bir miktar yanma ve sıkılık hissi oluşması normaldir ve sürecin bir parçasıdır.
 • Kaşınma ve yanma hislerini bir miktar rahatlatmak için ihtiyaç duyulduğu anda mezoestetik hydro vital faktör K’nın uygulanması önerilir.
 • 48 saat sonra semptomlar tamamen kaybolur. Kızarıklık ve ciltte pullanma kısa bir süre içinde kaybolur ve cilt normal sağlıklı bir görünüşe sahip olur.

Cosmelan Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?


Cosmelan ile leke tedavisine başlanmadan önce adayların daha önce benzer bir tedavi (özellikle glikolik asit ile) yaptırıp yaptırmadığı bilinmelidir. Eğer leke tedavisi amaçlı bir uygulama yapıldıysa Cosmelan leke tedavisine başlanmadan en az bir hafta beklenmelidir.


Cosmelan Hakkında Bilinmesi Gerekenler


İlk uygulaması klinik şartlarda başlanan Cosmelan leke tedavisi programı mutlaka size doktorunuz tarafından açıklandığı şekilde, günlük düzenli uygulamalarla evde sürdürülmelidir. Leke tedavisi süreci tamamlana kadar tedavi kesinlikle kesintiye uğratılmamalıdır.


Cosmelan Başka Tedavilerle Kombine Edilebilirmi?


Kesinlikle HAYIR. Cosmelan tedavisi yanısıra başka bir takım leke tedavisi ürünleri kullanmak kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde istenen sonuçlar alınamayacaktır.


Cosmelan İle Ne Tür Cilt Rahatsızlıkları Tedavi Edilebilir?

 • Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri
 • Yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler
 • Derideki koyu lekeler (spotlar)
 • Melasma
 • Cholasma
 • Akne izleri

Cosmelan Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

 • Yüz
 • Boyun ve dekolte
 • Karın bölgesi
 • Bacaklar ve eller

Cosmelanın Avantajları Nelerdir?

 • Çok kısa sürede sonuç alınması hedeflenir
 • Güneşten korunduğu sürece yılın her mevsiminde uygulanabilir
 • Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde belli oranda etkisi vardır

Cosmelan’ın Dezavantajları Nelerdir?

Tedavinin etkisi ömür boyu kalıcı değildir. Sağlanan etkilerin kalıcılığını sürdürmek için tekrar edilmelidir.

Tek seferde satın alınması dolayısıyla pahalı görünen bir tedavi yöntemidir, ancak diğer tedaviler gibi tekrarlayan klinik seanslara gerek duyulmamaktadır. Toplam maliyete bakıldığında fiyatı uygundur.


Cosmelan İle Leke Tedavisinde Ciltte Tahriş Görülürmü?

Hayır, sadece çok hassas ciltlerde az miktar kızarıklık/tahriş görülebilir. Kısa sürede azalarak tamamen kaybolur. Ciltte görülebilecek muhtemel kızarıklık ve kabuklanmanın en kısa sürede iyileşmesi için mezoestetik hydra-vital faktör K kremi kullanılmalıdır. Eğer kabuklanma fazla ise bu krem 2-4 saatte bir kullanılabilir.


Cosmelan Peeling İle Aynı Etken Maddeyemi Sahiptir?

Hayır, peelingde kullanılan etken maddeler genelde ciltte istenmeyen ölü tabakayı soyan asitlerden oluşur. Cosmelan etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar. Cosmelan çok hafif bir soyucu etken madde de içerir.


Cosmelan Bakım Programı Hergün Uygulanmazsa Ne Olur?

Sadece bir kaç defa kullanımın aksatılması halinde tedavinin etkisi azalmaz. Ancak yine de ürünün eetkisi kişiye göre değişkenlik gösterir ve tedavi sırasında hasta tarafından bir hayat tarzı haline getirilmelidir. Kesinlikle tedavi uzun süren kesintilere uğtaılmamalıdır, aksi halde kaybolmuş lekeler kısa sürede geri gelebilir.


Cosmelan Kullanımı Bırakıldığında Ciltteki Lekeler geri dönermi?

Evet, bir süre sonra lekeler geri gelir. Cosmelan geçici bir çözümdür. Lekelerin geri gelmemesi için belli periyotlarda uygulanmalıdır. Cosmelan kullanılmayan zamanlarda mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı, güneşte kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu durumda lekelerin tekrar geri gelmesi daha uzun zaman alacak ve yenilerinin oluşması engellenecektir.


Cosmelan İle Leke Tedavisinin Takibi

İlk uygulamadan 2-4 hafta sonra kontrol yapılması önerilir. 3-6 ay boyunca da doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrol yapılabilir.

DOKTORUNUZA SORUN


DOKTORUNUZA SORUN


Biz Sizi Arayalım