Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Dudak Dolgunlaştırma

Dudak Dolgusu ile Dudaklar ´ın yüz ifadesine en çok etki eden detaylardan biridir. Yapısal olarak ince dudaklara sahip olan veya yaşla birlikte hacim kaybı nedeniyle dudaklarında incelme söz konusu olan bireyler dudaklarına bir miktar hacim ve dolgunluk kazandırmayı arzu edebilmektedir.

Ayrıca bazı hatların belirginleştirilerek dudağa daha estetik bir görünüm verilmesi mümkündür. Bu amaçla çeşitli estetik ameliyatlar, implantlar ve dolgu maddeleri enjeksiyonu yöntemleri kullanılmaktadır.

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Enjeksiyon yöntemi ile yapılan dudak dolgusu işlemi, kısa sürede ve klinik şartlarda uygulanabilmekte, iyileşme süresi olmadan, en az yan etki riski ile dudakların görünümünde ciddi bir iyileşme sağlayabilmektedir.

Dudak dolgusu işleminin başarılı olmasında en önemli etkenler kullanılan dolgu maddesinin kalitesi, belli onayları almış olması ve uygulayan hekimin sanatıdır.Dudak dolgusu her bireye aynı şekilde yapılan standart bir uygulama değildir. Yüz yapısına uygun, estetik ve doğal bir görünüm elde etmek için her bir bireyde enjeksiyon noktaları ve verilecek madde miktarı birbirinden farklı olabilmektedir.

Dudak Dolgusu İle Hangi Estetik Kazanımlar Elde Edilebilir?

Yapısal olarak ince olan dudaklara hacim kazandırılarak, dudaklar dolgunlaştırılabilir.
Yaşla birlikte hacim kaybetmiş ve incelmiş dudaklara eski dolgunluğu kazandırılabilir.
Dudak kontörü belirginleştirilip varsa sigaradan kaynaklı dikine kırışıklıklar giderilebilir.

Burundan dudak orta kısmına doğru inen ince filtrum çizgileri ve üst dudak orta kısmındaki V şekli (Cupid’s Bow) belirginleştirilerek dudaklara daha estetik ve çekici bir görünüm kazandırılabilir.

Üst ve alt dudağın birleştiği ağız kenarları hafifçe yukarı doğru kaldırılarak daha pozitif bir yüz ifadesi elde edilebilir.

Dudaklar her bireyin karakteristik özelliklerini taşımaktadır ve kendi potansiyeli içinde daha dolgun, şekilli, genç ve estetik bir görünüme kavuşturulmaları mümkündür. Diğer ameliyatsız estetik uygulamalarda olduğu gibi dudak dolgusu işleminden sizi bambaşka birine dönüştürecek mucize sonuçlar beklenmemelidir. İşlemden önce doktorunuzla beklentilerinizin ne olduğu ve bu beklentilerin ne ölçüde karşılanabileceği konusunda detaylı görüşmeniz ve onun önerilerini de dikkate alarak mutabakata varmanız sonuçlardan elde edilecek memnuniyet açısından önemlidir.

Dudak Dolgusu Yapay Bir Görüntüye Neden Olurmu?

Dudak DolgusuDoğal bir görünüm için dudak dolgunlaştırma işlemi bireyin genel yüz yapısı dikkate alınarak yapılmalıdır. Çok fazla dolgun dudaklar küçük bir burun ve yüz yapısına sahip bireylerde yapay bir görüntüye neden olabilir.

Önemli olan maksimum dolgun dudak yerine, kontürleri düzgün, filtrum çizgileri ve üst dudaktaki V şekli(Cupid’s Bow) belirli, pozitif bir görünüm sağlayan, yeterince kalın, çekici ve estetik dudaklara sahip olmaktır. Bunu sağlayacak olan doktorunuzun tecrübesi ve ustalığıdır. Yanlış noktalara, yanlış miktarlarda yapılan dudak dolgusu enjeksiyonları doğal olmayan görüntüye sebep olabilmektedir.

Dudak Dolgusu Maddeleri

Dudak dolgunlaştırma işleminde kullanılabilecek pek çok dolgu maddesi tipi vardır. Bunlardan bazıları kalıcı veya yarı kalıcı sentetik maddeler, hayvansal kaynaklı veya bakteri fermantasyonu ile laboratuarda üretilen yarı kalıcı veya geçici dolgu maddeleridir. Ayrıca insan dokularından elde edilelen dermalogen veya veya direk hastanın kendi dokularından elde edilen autologen gibi implatlar da kullanılabilmektedir. Kalıcı dolgu maddelerinin avantajı, dudak dolgusu işleminin tekrarlanmasına gerek olmamasıdır. Dezavantajı ise göreceli olarak yüksek yan etki riskidir.

Bazı bireyler tarafından maddenin red edilmesi veya allerjik reaksiyon söz konusu olabilir. Yaşlanma ile birlikte çevre dokular düzenli bir şekilde hacim kaybettikleri halde bu maddeler şekillerini muhafaza ettikleri için aykırı bir görünüm oluşturabilir ve enjekte edildikleri yerden başka bir yere kayabilir. Çıkarılmaları ancak ciddi bir operasyon ile mümkün olabilmektedir.

Hyaluronic Asit Bazlı Dudak Dolgusu Maddeleri

Dudak dolgusu işlemlerinde en yaygın olarak kullanılan dolgu maddeleri hyaluronic asit bazlı olanlardır. Hyaluronic asit hemen her vücut dokusunun yapısında bulunan, cilde hacmini kazandıran temel bir yapı maddesidir.

Bu madde hayvansal kaynaklı olmayıp laboratuar ortamında bakteriler yardımıyla üretilmektedir. Dokular tarafından red edilmesi söz konusu değildir, allerji ve doğru uygulandığında yan etki riski çok düşüktür, rahatlıkla enjekte edilebilir ve çalışılan yerde istenilen şeklin verilmesi kolaydır. Ekti süresi kullanılacak maddeye göre 9 – 12 aydır. Teosyel, Juvederm, Restylane yaygın olarak dudak dolgusu işlemlerinde kullanılan FDA onaylı hyaluronic asit bazlı materyallerden bazılarıdır.

Dudak Dolgusu Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Dudak DolgusuEnjeksiyonların ağrısız ve konforlu yapılabilmesi için işlemden 30 – 45 dakika önce dudaklara anestezik krem sürülerek hasta bekletilir. Anestezi sonrası belli bir açıda sırt üstü pozisyonda iken doktorunuz daha önceden belirlediği noktalara ince uçlu bir iğne ile gereken miktarlarda dolgu maddesini enjekte eder.

İşlem süresi yaklaşık 30 dakikadır. Enjeksiyon noktalarında noktasal şekilde az miktarda kanama görülebilir. Enjeksiyondan kaynaklı küçük şişliklerin etkisini azaltmak için buz uygulaması yapılabilir.

Dudak Dolgusu İşlemi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

İlk 12 saat dudaklara makyaj yapılmamalıdır.
Doktorunuzun önerdiği bir nemlendirici kullanılabilir
48 saat süre ile terlemeye neden olacak yoğun egzersizden kaçınılmalıdır
Dudak dolgusu işlemi uçuk oluşumunu uyarabilir. Bu durumda en kısa sürede doktorunuza haber veriniz.
İlk enjeksiyon tarihinden itibaren 1 veya 2 hafta içinde doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır. Kontrol sırasında gerekirse küçük düzeltmeler yapılabilir.

Dudak dolgusu yaptırmaya giderken evde işlem sonrası için aşağıdakileri hazırlayabilirsiniz;

    • Bir miktar buz
    • Doktorunuz tarafından önerilmiş nemlendirici bir krem
    • Rahatça yaslanıp oturabileceğiniz şekilde bir yer ve yastıklar
    • Yoğurt, jöle, pudding gibi fazla çiğneme ihtiyacı gerektirmeyen besinler
Dudak Dolgunlaştırma İşleminin Etkisi Ne kadar Sürer?

Etki süresi dudak dolgusu amaçlı kullanılan maddeye bağlıdır. Hyaluronic asit bazlı materyallerin etki süresi 9 – 12 ay olabilir. Yarı kalıcı dolgu maddelerinin etki süresi 5 – 10 yıl aralığındadır.

Dudak Dolgusu İşleminin Yan Etkileri

Hyaluronic asit bazlı onaylı materyaller kullanılması halinde dudak dolgusu nun yan etkileri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyona bağlı olarak noktasal şekilde kanamalar veya bir miktar morluk olabilir.

Enjeksiyondan 12 saat sonra makyaj yapılabilir ve morluklar makyajla rahatlıkla kapatılabilir. Dudak dolgusu enjeksiyonu uçuk oluşumunu uyarabilir bu durumda kısa sürede şikayetlerin giderilmesi için size antiviral bir ilaç önerecektir.